Podstawowe zasady zdrowej diety

Co powinniśmy zrobić, by cieszyć się dobrą formą? Zadbać o swą dietę! Od tego, jakie produkty będą się pojawiać na naszych talerzach, zależy przecież wiele. Jakie produkty powinna zatem uwzględniać zdrowa dieta? Jakich zasad powinniśmy się trzymać w chwili, gdy ustalamy dla siebie menu?

Zasady, na których opiera się zdrowa dieta, są wbrew pozorom zasadami prostymi. Ich trzymanie się każdemu z nas przyniesie wiele korzyści. O czym powinniśmy zatem pamiętać? Podstawą zdrowego menu jest różnorodność. Im bardziej urozmaicone posiłki będą się pojawiać na naszych stołach, tym lepiej dla nas. Różnorodność to większa szansa na dostarczenie do organizmu tych wszystkich witamin, minerałów i innych składników odżywczych, bez których poszczególne narządy nie są w stanie prawidłowo funkcjonować.

Zdrowa dieta wymaga też zastanowienia się nad tym, w jaki sposób zestawione są nasze posiłki. Jakie rozwiązanie jest idealne? Skąd nasz organizm powinien czerpać energię, która jest mu potrzebna to prawidłowego funkcjonowania? Zdaniem dietetyków węglowodany powinny nam dostarczać od 55 do 60% niezbędnej energii, z kolei białka od 10 do 15%. A co z tłuszczami? W ich przypadku zalecane normy to 20 do 25.

By nasze menu było zdrowe, musi się z nim znaleźć pełnowartościowe białko oraz tłuszcze – najlepiej te nienasycone. Wprowadzenie do diety ciemnego pieczywa to kolejny krok, którego wykonanie przyniesie nam wiele korzyści. Ważne też wypijanie odpowiednich ilości wody – ignorowanej, lecz niezwykle ważnej dla naszego zdrowia. a co koniecznie trzeba ograniczyć? Biały cukier, barwniki i konserwanty, sól oraz nasycone tłuszcze – oto dodatki, które w zdrowej diecie nie powinny się pojawiać. Im wcześniej wykluczymy je ze swego menu, tym lepiej dla nas i naszego organizmu.

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *